Yürüyen Bant

Tarihte ilk yürüyen bant 1894 yılında turistik amaçlarla New York’un Coney Adası’nda bulunan rıhtımda kurulmuştur. Ancak bugün hayatı kolaylaştırmak ve modern hayatın getirdiği geniş alanlara sahip binalarda zaman kazandırmak için kullanılır.

Özellikle havalimanları, fuar merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi geniş alana yayılmış yapılarda karşımıza çıkan yürüyen bantlar uzun mesafelerin kısa sürede alınmasını sağlar. Yürüyen bantların kullanıldığı diğer mekanlar büyük mağazalar, iş merkezleri, süper marketler, demiryolu istasyonları, hastaneler, fabrikalar, oteller ve restoranlar olarak sıralanabilir.

Yürüyen bant teknik özellikleri

Özellikle yaşlılar, engelliler, yük taşıyanlar için büyük kolaylık sağlayan yürüyen bant, farklı yapı modellerine optimal şekilde entegre edilebilir. Binanın tasarımına uygun olarak tasarlanabilmesi için mimarların tercihine bağlı olarak farklı tonlarda cam küpeşteler, çeşitli parmaklık model ya da renkleri, döşeme ve aydınlatma seçenekleri, alüminyum ve paslanmaz çelik döşeme kaplamaları kullanılabilir.

Yürüyen merdivenlere benzer teknik altyapıya sahip yürüyen bantlar, yürüyen yollar olarak da bilinir. Zeminin yapısına göre 12 dereceye kadar eğim verilebilen bu bantların genişliği 1.000 mm’ye kadar belirlenebilir. Eğimin 12 derece ile sınırlanmasının sebebi bandı kullanan kişilerin güvenliğini sağlamaktır.

Yürüyen bantların seçimi ve kurulumu konusunda alanında uzman kişilerin görüşünü almak uzun vadede verim almak ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak için büyük önem taşır. Farklı uzunluk, genişlik ve hızda tasarlanabilen yürüyen bantların tasarımının bilirkişilerce gerçekleştirilmesi yaptığınız alışverişin karşılığını almanızı sağlar.