Asansör Kapıları

Asansör kapıları teknik veya tasarımsal olarak birbirinden farklılaşabilir. Asansör kapısı için kullanılan malzemelerin başında dövme, ahşap kaplama, cam, paslanmaz çelik ve ferforje gelir. İnsanların kullanımı için tasarlanan asansörlerde manuel, yani elle açılan ya da otomatik kapı çeşitlerinden biri tercih edilebilir. Monşarj (yemek) asansörde ise giyotin tipi ya da klasik çarpma tipi kapılardan kullanım olarak en uygun olanı seçilebilir.

Çok sayıda alternatif sunması sayesinde farklı bütçe ve tercihlere uyum sağlamayı başaran asansör kapıları, ergonomik yapıda üretilerek binanın yapısına da kusursuz şekilde uyum sağlıyor. Otomatik kapılar ile yer ve kullanım rahatlığı açısından avantaj sağlanırken, özel tasarımlara sahip manuel kapılar ve nostaljik tasarımlar binaların kendine özgü bir havaya bürünmesini sağlıyor.

Asansör kapıları teknik özellikleri

Endüstriyel standartlar, tasarım gereklilikleri ve alan kısıtlamalarına uyumluluk sağlandığı taktirde arzu edilen malzeme ve dizaynda asansör kapısı üretilerek montajı gerçekleştirilebilir. Geniş ürün yelpazesi sunan asansör kapıları 650 mm ile 3.000 mm genişliğinde olabilir. Bunun yanı sıra 2, 3, 4, 6 panel sayıları en sık kullanılanlardır.

Asansör kapılarının tasarımı, asansörün güvenliği açısından da önemlidir. Asansör kapısının, asansörün kata gelmeden açılmaması başlıca güvenlik önemlerinden biridir ve günümüz teknolojine baktığımızda görmezden gelinmemesi gereken bir özelliktir. Yüksek dirençli ve özel menteşeleriyle kolay kullanıma sahip asansör kapıları arasında seçim yaparken bir uzman desteği almanızı öneririz. Böylece hem binanızda güvenliği maksimum düzeye çıkarabilir hem de asansörün verimini önemli ölçüde arttırabilirsiniz.