Engelli Asansörü

Uzun yıllar gözden kaçırılsa da engelli asansörünün önemi günümüzde birçok mimar ve müteahhit tarafından biliniyor. Toplumun her kesiminin ihtiyacını karşılamak adına önemli bir araç olarak kullanılan engelli asansörü merdiven çıkamayan ya da yürüyemeyen kişilerin hayatını önemli ölçüde kolaylaştırır. Engelli asansörü farklı bina yapılarına uygun olarak tasarlanabilir ve monte edilebilir.

Ev modeli, merdiven modeli ve platform modeli olmak üzere üç farklı şekilde tasarlanabilen engelli asansörü; yaşlı, engelli ve tekerlekli sandalye kullanıcılarının yaşam kalitesini arttırır. Farklı mekanlar arasında ulaşım sağlayan asansörler, birçok durumda bir tercihten öte zorunluluk halini alır.

Engelli asansörü kullanım alanları

İster ev içi ister kamusal alan için olsun engelli asansörleri kolay ve bağımsız bir şekilde ulaşımı sağlamayı amaçlar. Bu asansörlerin güvenliğini sağlamak tasarım aşamasının en önemli basamaklarından biriyken, bir diğeri de kullanım kolaylığıdır.

İhtiyaca bağlı olarak tekerlekli sandalye kullanıcıları ya da hareket kısıtlamasına sahip kişiler için tasarlanabilir. Ev içi kullanımlarda evin fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak kullanıcının bağımsız şekilde ev içi hareketini tam anlamıyla sürdürebilmesini sağlayacak şekilde kurulumu gerçekleştirilir. Bu anlamda dikey ya da merdiven tipi asansörlerden uygun olan seçilebilir.

Engelli asansörleri özellikle çok katlı evlerde yaşayan engelliler için olmazsa olmaz bir makinedir. Engelli asansörü tercihi yapılırken bu alanda uzman kişilerin asansörün kullanılacağı mekanı görmesi ve en uygun modelin montajını yönlendirmesi verimli ve işlevsel bir ürün seçimi için büyük önem taşır.