Araç Asansörü

Büyükşehirler başta olmak üzere pek çok yerleşim yeri için otopark sorunu hızla artıyor. Sürekli büyüyen ve kalabalıklaşan şehirlerde ise otopark sorununun çözümü çok katlı ve araç asansörü kullanan otopark alanlarıyla sağlanır.

Hidrolik ya da elektrik tahrikli olarak tasarlanabilen araç asansörleri otomatik kapılı ya da sürgülü kapılı olarak tercih edilebilir. Elektrikli tahrikliler daha trafik yoğunluğu yüksek olan park yerlerinde avantaj sunarken, trafiğin düşük olduğu otoparklarda ve 5 kata kadar olan binalar için uygundur.

Araç asansörü teknik özellikleri

Araç asansörleri sayesinde genel olarak 3.000 ile 10.000 kg arasındaki araçların, binaların üst veya bodrum katlarına park etmek mümkün olurken, çok sayıda aracın parkına imkan sunan otoparklar için de araç asansörü vazgeçilmez hale gelmiştir. Araç asansörleri sayesinde otopark olarak kullanılan alanda yer kayıpları önlenebilmektedir.

Araç asansörlerinin hızı yük taşıma kapasitesine ve binanın özelliklerine göre 0,63 m/sn ile 1,6 m/sn aralığında değişiklik gösterir. Elektrik tahrikli asansörler hidrolik tahriklilere göre daha hızlı çalışabildiği için 4 katın üzerindeki binalar için elektrik tahrikli araç asansörlerini tavsiye ederiz.

Diğer yandan araç asansörü satın almak istediğiniz zaman bir uzman desteği alarak ihtiyacınızı en verimli yolla karşılayacak asansör özelliklerini elde edebilirsiniz. Pek çok değişkene göre karar verilmesi gereken araç asansörlerinin tasarımı konusundaki tercihleriniz için de bu konuda uzman kişilerin desteğini tercih etmeniz uzun vadede ekonomik ve kullanım rahatlığı açısından fayda sağlayacaktır.