Asansör Butonu

Asansör kabini başta olmak üzere tüm bina tasarımının önemli bir tamamlayıcısı olan butonlar kullanım yerine göre farklı fonksiyonlara sahip olabilir. Asansör kullanıcısının asansörü yönlendirmesi için üretilen asansör butonları asansörün eriştiği katlara ait butonlar, havalandırma butonu, acil durum butonu gibi işlevsel özelliklere sahiptir.

Asansör butonu çeşitleri

Paslanmaz çelik gövde üzerine LED aydınlatmaları ve silikon yastıklı asansör butonları uzun süre verimli kullanım sunar. Görme engellilerin kolayca kullanılması için kabartmalı ya da sesli olarak tasarlanan asansör butonları toplumun farklı ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlar.

Asansör butonlarının teknik özelliklerine ve tasarımına baktığımızda en sık kullanılan ve tercih edilen butonların sıva üstü butonlar, gömme butonlar, dubleks butonlar olduğunu görüyoruz. Gerek kat butonları gerek kabin butonlarında işlevsel ve dekoratif seçenekler bulmak mümkün.

Asansör butonu ışıklandırmaları hem görsel anlamda hem de kullanım kolaylığı açısından büyük önem taşır. Bu nedenle tercih edilecek butonun hem dizaynının hem ışıklandırmasının asansörün kullanılacağı mekana en uygun şekilde belirlenmesi ve monte edilmesi gerekir.