Yük Platformu

Yük platformları, istisnasız olmak kaydıyla yalnızca yük taşımak için kullanılan yolcuların kullanımına kesinlikle kapalı olan dikey taşıma sistemleridir. Özellikle mağaza, imalathane, fabrika ve lojistik depolarda tercih edilen yük platformları, 3 durağa kadar seyir mesafesine ve yaygın olarak 750 kg ile 1.500 kg arasında yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Yük platformları asansörlerde olduğu gibi insanların kullanımı için tasarlanmadığından, insan taşımaya uygun güvenlik önlemleri alınmaz. Yine de yük platformu satın alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri de güvenlik önemleridir. Çünkü asansör çevresinde çalışan ya da bulunan kişilerin can güvenliğini sağlamak adına dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Yük platformu özellikleri

Aşırı yüklere karşı emniyet valfi, iniş hızını ayarlamak için hız ayar valfi, hortum patlamasında serbest düşmeye karşı hortum patlama valfi, makaslar arasında emniyet mesafesi bunların başında gelir. Bunların yanı sıra platformun kilidinin kata gelene kadar açılmaması gerekir. Böylece uygun olmayan haldeyken asansörün çalışma bölgesi girilemez durumda olur.

Hidrolik yük platformları, çalışma esnasında hidrolik depoda yağın içine gömülü olan pompa ve motor grubuna sahip olduğu için dışarıya rahatsız edici bir ses çıkarmaz. Tek makaslı, çok makaslı veya tandem makaslı platformlarda aranan en önemli özelliklerin başında güçlü çelik konstrüksiyon sayılabilir. Çünkü bu makinelerin ağır yük kaldırırken ve indirirken zarar görmesi hem ekstra maliyet hem de zaman kaybı anlamına gelebilir.